O konieczności uzupełniania płynów stale przypominają nam dietetycy, kardiolodzy, trenerzy fitness oraz specjaliści z wielu innych dziedzin. Nie ma w tym cienia przypadku, ponieważ częste picie jest niezbędne dla dobrego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Jakie jeszcze konkretne korzyści ma regularne nawadnianie? Poznaj najważniejsze zalety picia wody!
Ciało zdrowego, dorosłego człowieka w ok. 60% składa się z wody. W przypadku małych dzieci proporcja ta wynosi nawet 75%. Skoro jest jej tak dużo, to musi odgrywać ważną rolę i w istocie tak jest. H2O odpowiada m.in. za:
Po zapoznaniu się z powyższą listą trudno o inną niż twierdząca odpowiedź na pytania:
Jednak na tym nie kończy się gama zalet regularnego nawadniania. Przedstawiamy 3 kolejne, mniej popularne, ale z pewnością tak samo ważne powody, dla których picie zimnej lub ciepłej wody jest zbawienne dla naszego ciała.
Obok właściwiej diety oraz odpowiedniej, codziennej dawki ruchu, to właśnie częste nawadnianie stanowi trzeci kluczowy warunek efektywnego odchudzania. Woda stymuluje przemianę materii, dlatego tak ważne jest, by pić ją regularnie, uzupełniając wytracane przez organizm zapasy. Im aktywniej żyjesz, tym więcej płynów powinieneś przyjmować. Oczywiście bez przesady, by uniknąć obciążania żołądka oraz puchnięcia powodowanego nadmiarem H2O w organizmie.
Ryzyko zachorowania na grypę w sezonie zimowym zmniejszysz, dodając do ciepłej wody imbir. Taka mieszanka, spożywana w kilkugodzinnych odstępach znacznie wzmacnia naturalną odporność, bez konieczności sięgania po suplementy czy farmaceutyki. Jednocześnie, ciepła woda z imbirem poprawi każenie, dzięki czemu zimą pozbędziesz się uczucia zziębniętych dłoni.
Mięta, cytryna, a także inne owoce i zioła dodawane do wody zadziałają pobudzająco i sprawią, że nabierzesz chęci do działania. W zależności od sezonowej dostępności produktów możesz do szklanki wrzucić truskawki, kawałki pomarańczy lub ogórka. Owocowe, warzywne lub ziołowe dodatki zapewnią Ci naturalny zastrzyk mocy, bez konieczności sięgania po energetyki czy inne napoje z kofeiną.
Wiesz już, dlaczego picie wody jest zdrowe i z jakimi korzyściami dla organizmu wiąże się jego częste nawadnianie. Dla uzyskania optymalnych efektów najlepiej spożywać ją w niewielkich ilościach i w regularnych odstępach czasu. Osobną kwestią pozostaje to, jak wiele wody dziennie należy pić. 2 litry? 3? A może więcej? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki tryb życia prowadzisz, czy uprawiasz jakiś sport i, czy jesteś aktualnie zdrowy. Poza tym czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie organizmu na wodę są:
Ważne, by w dyskusji na temat konieczności picia wody, jej zalet i zdrowotnych korzyści nie pomijać również jakości przyjmowanego płynu. Zdrowa woda powinna być bogata w minerały i pierwiastki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak:
Za najbardziej wartościowe uznawane są oczywiście wody źródlane, nazywane potocznie mineralnymi. Zawartość poszczególnych substancji w każdej z nich może znacząco się różnić. W ostatnich latach coraz więcej osób sięga również po wodę z kranu. Ta jednak może nie być w pełni wolna od zanieczyszczeń pochodzących z instalacji wodociągowych. Jeśli więc zamierzasz spożywać ją regularnie, dobrym pomysłem będzie zakup dzbanka lub butelki filtrującej.