yazamco kawa woda

POZNAJ DRINKA

22 702 11 50

Ciśnieniowy ekspres do kawy czy na kapsułki? Które urządzenie wybrać do firmy?

Pobudzająca kawa z ekspresu ciśnieniowego to stały, poranny rytuał w wielu biurach. Pracownicy doceniają darmowy, aromatyczny napój w pracy, z czego zdają sobie sprawę ich pracodawcy, coraz częściej inwestując w firmowe maszyny do kawy. Nie każdy z nich wie jednak, na jaki model postawić i czym kierować się przy doborze. Alternatywy zwykle są dwie: na kawę ziarnistą lub na kapsułki. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz słabsze strony. Sprawdź, jakie kryteria stosować przy wyborze!

Ekspres do kawy na kapsułki

Pierwszym rozwiązaniem, często rozważanym ze względu na niskie koszty zakupu, jest ekspres do kawy na kapsułki. Taki sprzęt doskonale sprawdza się w domach i wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na kawę nie przekracza kilku – kilkunastu filiżanek dziennie. Będzie to więc dobry wybór do mniejszych biur, zatrudniających paru pracowników. Jak tego typu rozwiązania spisują się w większych przedsiębiorstwach?

Zalety modeli kapsułkowych

Niekwestionowaną korzyścią z zakupu takiego urządzenia będzie łatwość przygotowania napoju. Wystarczy umieścić wybraną kapsułkę w odpowiednim miejscu, nacisnąć przycisk i kawa „robi się” sama. Na korzyść ekspresów na kapsułki przemawia również niski koszt samego sprzętu, wynoszący zwykle kilkaset złotych. Argumentem „za” jest też ogromny wybór kawowych kapsułek, pozwalający przygotowywać najróżniejsze rodzaje naparu.

Wady urządzeń na kapsułki

Niestety, tego rodzaju sprzęty są mało wydajne, dlatego raczej nie sprawdzą się w większych firmach. Choć cena samego ekspresu jest niska, wydatki na kawę znacząco podniosą łączny koszt eksploatacji. Kosztująca ok. 2 zł kapsułka pozwala na zaparzenie tylko jednej filiżanki naparu. Przy dużej liczbie pracowników użytkowanie urządzenia będzie bardzo drogie.

Ekspres ciśnieniowy na kawę ziarnistą

Alternatywą dla niewielkich ekspresów na kapsułki, są ciśnieniowe maszyny do kawy na ziarna. Są one przede wszystkim bardziej wydajne i pozwalają obsłużyć większą liczbę pracowników w krótszym okresie. W warunkach biurowych, gdzie często pracuje się pod presją czasu, jest to bardzo istotne. Szczególnie godne polecenia są modele automatyczne, pozwalające na zaparzenie kawy (a często dwóch naraz) jednym przyciskiem.

Zalety ekspresu do kawy ziarnistej

Nie od dziś wiadomo, że ciśnieniowe ekspresy na kawę ziarnistą najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie po gorący napój ustawiają się długie kolejki. Do najważniejszych korzyści z wyboru takiego urządzenia zaliczyć można m.in.:

  • prostą obsługę, niewymagającą zaawansowanych umiejętności,
  • doskonałą wydajność, pozwalająca szybko przygotować kawę na szkolenie lub konferencję,
  • możliwość parzenia rozmaitych gatunków naparów oraz innych napojów,
  • doskonały smak, uzyskiwany dzięki automatycznemu dozowaniu odpowiedniej ilości produktu,
  • możliwość parzenia świeżo zmielonych ziaren – dotyczy modeli ze wbudowanym młynkiem żarnowym,
  • elegancki wygląd i podkreślenie prestiżu firmy,
  • niskie koszty eksploatacji, sprowadzające się do uzupełniania zapasów kawy.

Jakie są wady ekspresów na ziarna?

Dla wielu przedsiębiorców głównym (i często jedynym) minusem tego typu rozwiązań jest wysoka cena – markowe, zautomatyzowane modele to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę bogatą gamę zalet oraz możliwość zaliczenia wydatku do kosztów prowadzonej działalności, ciśnieniowy ekspres na kawę w ziarnach wydaje się rozsądną inwestycją – także w wizerunek firmy.

Ekspres ciśnieniowy nie musi być drogi!

Chcąc wyposażyć biuro w profesjonalną maszynę, nie trzeba już ponosić dużego, jednorazowego kosztu, który mocno obciąży budżet przedsiębiorstwa. Ciekawą propozycją jest wynajem modelu ciśnieniowego na ziarna, w zamian za stałą miesięczną ratę, która również staje się kosztem podatkowym. Dla przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem to zdecydowanie najkorzystniejszy sposób na pozyskanie wysokiej klasy sprzętu bez konieczności wydawania kilku tysięcy złotych naraz. Łatwość przygotowania oraz unikatowy smak kawy z ekspresu ciśnieniowego z pewnością przekonają każdego niezdecydowanego o słuszności takiej inwestycji.