yazamco kawa woda

POZNAJ DRINKA

22 702 11 50

Regularne nawadnianie organizmu w czasach pandemii – dlaczego jest ważne?

Ograniczenie kontaktów międzyludzkich to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zarażenia koronawirusem. Mało kto z nas może jednak pozwolić sobie na całkowitą izolację, dlatego w dobie pandemii, jeszcze bardziej niż w poprzednich latach, warto wzmacniać swoją odporność. Prawidłowe nawadnianie organizmu to jeden z tych czynników, które pozytywnie wypływają na układ immunologiczny, zmniejszając ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Sprawdź, jak nawodnić organizm od środka. Poznaj zalety częstego picia wody i dowiedz się, jaką ilość płynów przyjmować w ciągu dnia, by cieszyć się dobrym zdrowiem!

Jakie korzyści daje picie wody?

Zdrowy człowiek w sile wieku bez jedzenia może przeżyć nawet kilka tygodni, ale tylko 3-4 dni bez wody. To z niej w aż 60% składa się ciało, dlatego od regularnego i prawidłowego nawadniania organizmu nie może być odstępstw. Wyliczenie wszystkich istotnych funkcji, jakie w ciele człowieka pełni woda, to temat na osobny, długi artykuł. Te kluczowe to z pewnością:

  • transport i rozpuszczanie składników odżywczych,

  • zapewnianie prawidłowej pracy układu krwionośnego, a także mózgu,

  • dostarczanie tlenu oraz innych substancji do mięśni,

  • pozytywny wpływ na trawienie i przemianę materii.

Argumenty te przytaczane są przez lekarzy i dietetyków od lat, jednak w dobie pandemii opłaca się spojrzeć na prawidłowe nawodnienie organizmu jak na formę wzmacniania układu immunologicznego. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których, chcąc uniknąć zakażenia COVID-19, warto regularnie nawadniać się od środka.

Nawadnianie organizmu w pandemii – dodatkowe korzyści

Pierwszym z nich jest z pewnością fakt, iż woda nawilża błony śluzowe jamy ustnej, nosa oraz oczu, co czyni z nich elastyczną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Podobną, ochronną funkcję pełni skóra. W czasach, gdy jeszcze częściej niż do tej pory myjemy ręce, stosując przy tym środki do dezynfekcji o wysuszającym i podrażniającym działaniu, o jej elastyczność i nawilżenie należy zadbać w szczególny sposób. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów na dobę pozytywnie wpływa na utrzymanie ochronnych właściwości tkanek.

Kolejnym argumentem za regularnym nawadnianiem organizmu od środka jest to, że woda pomaga kontrolować prawidłową temperaturę ciała. Chroni przed przegrzaniem, w wyniku czego organizmowi łatwiej bronić się przed infekcjami o podłożu bakteryjnym czy właśnie wirusowym. Jednocześnie H2O to jeden z najsilniejszych antyoksydantów – skutecznie usuwa z ciał wolne rodniki, których obecność w organizmie może być przyczyną wielu groźnych chorób.

Jak nawodnić organizm od środka? Czyli optymalna ilość wody na dobę

Powstaje pytanie o to, jak często oraz w jakich ilościach pić wodę w ciągu dnia. Niestety, nie ma uniwersalnego przepisu na skuteczne nawodnienie organizmu od środka. Eksperci zalecają częste spożywanie płynów w mniejszych porcjach, gdyż pozwala to utrzymywać gospodarkę wodno-elektrolitową na stabilnym poziomie.

Osoby żyjące szczególnie aktywnie, np. uprawiające sport lub pracujące w trudnych warunkach, powinny wypijać nawet do 3 litrów wody na dobę. Ważne, by nie utożsamiać tej dawki z innymi płynami, takimi jak kawa czy herbata. Tego rodzaju napoje mogą powodować odwodnienie, dlatego oprócz nich bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu wody w czystej postaci.

Zadbaj o wodę w miejscu pracy!

Biorąc pod uwagę zbawienny wpływ wody na zdrowie, o możliwość regularnego nawadniania powinni zadbać pracodawcy, zapewniając dostęp do wody w swoich firmach. Ważne, by personel mógł liczyć na płyny nie tylko w upalne dni, ale przez cały rok. Pozwalając nawadniać organizm w pracy, kierownictwo może pozytywnie wpływać na wydajność swoich pracowników, jednocześnie ograniczając liczbę dni spędzanych na zwolnieniach wskutek infekcji wirusowych. W czasach zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego warto położyć na kwestię regularnego nawadniania jeszcze większy nacisk.